Reklamı Geç
Advert

Devlet Memuru Nasıl Olunur? Memur Olma Şartları Nelerdir?

Devlet memuru olmak için hangi şartlar gerekiyor? Ayrıntılar haberimizde...

Devlet Memuru Nasıl Olunur? Memur Olma Şartları Nelerdir?
Devlet Memuru Nasıl Olunur? Memur Olma Şartları Nelerdir? Sıla
Bu içerik 9205 kez okundu.

Devlet Memuru Nasıl Olunur? Memur Olma Şartları Nelerdir?

Günümüzde özel sektörde mevcut olan çalışma şartları ve düşük maaşlar devlet memurluğunu daha avantajlı hale getiriyor. Peki, devlet memuru nasıl olunur? Devlet memuru olma şartları nelerdir? Devlet memurları ne kadar maaş alır? İşte devlet memuru adaylarının merak ettiği tüm detaylar…

Devlet Memuru Nasıl Olunur?

Türkiye’de devlet memuru olabilmek için aranan ilk şart lise mezunu olmaktır. İlköğretim mezunları devlet kadrosunda hizmetli olarak çalışabilirken, lise diplomasını almadan devlet memurluğuna yükselemezler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve devlet memuru olmayı engelleyecek herhangi bir suça karışmamış adaylar KPSS sınavına girerek devlet memuru adaylıklarını başlatabiliyorlar. KPSS sınavından yeterli puan alıp, doğru tercihler yaptıkları zaman içerisinde de devlet memuru olma hakkı kazanılıyor. Peki, devlet memuru olabilmek için başvurulabilecek tek şart KPSS mi?

Sınavsız Memur Olmak Mümkün mü?

Kamu genelinde memur statüsünde çalışabilmek için KPSS sınavına girip, gerekli başarıyı yakalamak gerekirken bazı kurumlarda tam aksine sınavsız olarak memurluğa başlanabiliyor. Başlıca; Bakan yardımcı kadroları, Avukat ve şube müdürü uzmanları, Din işleri yüksek kurul üyesi, Başbakan müşavir kadroları vb. birçok görev alanı kategorisinde sınavsız olarak memurluğa başlanabiliyor.

Sınavsız Memur Alımı Nasıl Yapılıyor?

Sınavsız memur alımı tercih eden kurumlar göreve alacakları personeli sözlü mülakat yöntemiyle belirliyor. Sözlü mülakat sürecini başarıyla atlatan memur adayı sınava girmeden görevine başlayabiliyor.

Hizmetliden, Memurluğa Terfi Etmek Mümkün mü?

Memur olma hedefiyle KPSS sınavına giren, ancak puanı memur olmaya yetersiz kalan adaylar genellikle devlet kadrosunda özel sektöre göre daha iyi oranlarda hizmetli görevini tercih ediyor. Ancak iş koşullarının zorluğu ve normal memurlara göre iş saatlerinin daha uzun olması nedeniyle bu görevde bir süre sonra kişinin bünyesine ve sağlık durumuna göre zorlayıcı hale gelebiliyor. Böyle durumlarda da hizmetli görevinden memurluğa terfi etmek kavramı akıllara geliyor.

Devlet görevinde kadrolu olarak 3 yıl hizmetli olarak çalışan personel görevde yükselme sınavlarına girip, yeterli puan almayı başardığı takdirde hizmetli kadrosundan, devlet memurluğuna terfi etme başarısına ulaşabiliyor.

Devlet Memurları Ne Kadar Maaş Alıyor?

2017 yılında gelen %3lük toplu sözleşme zammıyla birlikte en düşük devlet memuru maaşı 2.593 TL tutarında olacak. 

Memur alımı, İŞKUR ilanları, banka personel alım ilanlarını facebook grubumuz Güncel Haber Servisinden takip edebilirsiniz.

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

Devlet Memuru Nasıl Olunur? Memur Olma Şartları Nelerdir?
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Üzerinden İşçi ve Memur Alımları Yapılacak
İŞKUR Üzerinden İşçi ve Memur Alımları Yapılacak
PEGASUS Kabin Memuru Alımı Yapacak
PEGASUS Kabin Memuru Alımı Yapacak