Reklamı Geç
Advert
Uzman Yazar

Bu içerik 7720 kez okundu.

Değerli okuyucular. Sizden gelen yoğun soru ve istek üzerine öncelikle araştırmalarımızı İŞKUR İl Müdür Talip Bey ve Birim Müdürü Salih Bey ile görüşerek sizler gibi İŞKUR hattını arayarak detaylı bir bilgi alarak sizlere yazıyoruz.

 

Öncelikle İl müdürü ve bu konudaki yetkili müdürü nün Vizyonu ve işkurun gelecek planlamasına hayran kalmamak mümkün değil ,Yönetici kadrosu bu konuda çok hakim ve vizyonları gerçekten takdir edilecek düzeydedir. Fakat bende sizler gibi telefon ile aradığım zaman gerçekten bilgi alamadığımı ve umutları yok eden bir konuşma ile karşılaştım.

Telefon ile arayarak " Beni bir kurum aradı iş yönlendirme yapıyormuş evraklarımı benden istedi.bu kurum işkurun kurumuymuş ,ne yapmam gerekir doğru mu ? "

 

sorduğumda işkurun kurumu olmaza sizden evrak isteyemez dolandırıcıdır. diye bir cevabı malesef bende aldım.

 

Burada üzüldüğüm 2 nokta var, Birincisi işkurun yapmış olduğu ileri vizyonu çalışanların yansıtamaması ,ikincisi de umudu olan insanların yok edilmesi.

 

Bilgi vermek açısından bildiğiniz gibi Kariyer.net ,Yenibiris.com,Kariyeradam.com gibi büyük firmalar istihdam yönlendirmesi açısından işkurun yetkili firmalarıdır. İşkur ileri görüşlü vizyonu ile özel sektör ile anlaşma yaparak gücüne güç katmıştır. Bu bashsedilen firmalar işkurdan daha büyük veritabanlarının yönetildiği şirketlerdir. Kariyer.net in veritabanı  devletin veri tabanından yüksek olduğu gibi,Kariyeradam da devletin ilk uzaktan eğitim kurumu ünvanı nı olan önemli varlıklardır. Bu şirketler devlete teminat ile bağlıdır.Devlet kontrolünde çalışmaktadır. Evrağınızı göndermeyin sizin adınıza kredi çekerler sonra başınıza bela olur gibi yorum ve yazılarınız için lütfen bunu kaynağı www.iskur.gov.tr den yetkilendirmiş kurumlar ve aşağıda paylaştığım listedir ,bu listeyi siteden indirip yayınlıyoruz. Bu kurumlar yetkili yönlendirmeyi yapan kurumlardır. Kesinlikle güvenebilirsiniz.

 

Tabiki isteğimiz işkurun açarken bizleri bunlar dolandırıcı olabilirler demesi değil ,devletin önemmli kurumlarının kendi yetkisindeki kurumları bu şekilde cevaplaması güven kırıcı yaklaşımlardır. Bunun yerine ;

 

Efendim bizim iş yönlendirme yetkisinin verdiğimiz kurumlar listesi sitemizde vardır.isterseniz birlikte bakalım ve kontrol edelim adresi doğru ise güvenle gönderebilirsiniz. aksi takdirde bu kurumu hemen incelemeye alalım. sizler için inceleme yapalım.

Ankara'daki Faaliyete Devam Eden Özel İstihdam Büroları Listesini Görmek İçin Buraya Tıklayın.

 

Çünkü sen devlet kurumusun eğer yetkisi yoksa bunlar dolandırıcı nasıl dersin? dolandırıcı ise işlem başlatıp gidip kapatırsın...dolandırıcı yapmayın dememelisin ve özelliklede kendi sitende yayınladığın kurumlar a buna diyebiliyorsan bu iyice çelişen bir durumdur.

 

Yönetim bu kadar vizyon sahibi iken konuşanların nereyi ve hangi fikri savundukları tabiki muammadır.

 

ikinci olarak sizler için incelediğimiz ve cevabını öğrenmeye çalıştığımız bir konu ; Evrak istediler bu şekilde bir yönlendirme programı varmıdır ?

 

İşkurun cevabı :"Böyle bir teşvik programı yoktur.yönlendirmeleri biz yapıyoruz. biz kurslarımızda para veriyoruz. sizden para isterlerse dolandırırlar,sakın yapmayın!.

 

Buda benim canlı bir şekilde yaşadığım bir olay , üzülerek işkurun bu cevapları yönlendirme konusunda rahatsızlık verici,devlet kurumundan beklenmedik bir açıklama ...

bilgisizlikten kaynaklandığını düşünüyorum.

 

Sabancı Koç ve diğer tüm firmaların ilanlarını işkurun sitesinden yada aracılığından daha çok Kariyer.net gibi büyük firmalarda görüyoruz. Bunun anlamı işkur kötü yada daha iyi anlamına gelmez.

 

3 model var  ;

 

1- Mavi yaka iseniz (kasiyer sekreter gibi ) işkur size eğitim açıyor siz bunlara katılıyorsunuz ve eğitim sonunda belge alıyorsunuz. geldiğiniz günlerde harçlığınızı devlet veriyor. İş yönlendirme konusunda firmanın insiyatifinde yada siz buluyorsunuz.

 

2- Kendinize güveniyorsanız ,Kariyer.net gibi sitelerden başvuru yapıyorsunuz eğitiminize ve cv nize güveniyorsunuz,işe çağrılmayı bekliyorsunuz.

 

3- İşe yerleşeceğiniz büyük hoılding insan kaynaklarından eğitim almak için başvuruyorsunuz.Sadece uzmanlık eğitiminin vergisine tekabül edebilecek kısmını ödüyorsunuz. Sizi istedikleri gibi sınırsız eğitim alıyor firmalar ve işkur kosgeb ve avrupa destekli maaşınız yada özel karşılayarak size iş imkanı veriyorlar.

 

bu modellerin hepsi devletin kontrolünde , tabiki işkurun bu konuda tam destekli bir eğitim ile personelini bildirmesi şart.. kanun diyorki iş arayandan iş aramak amaçlı para isteyemezsiniz.

 

bu bir kanun değerli okuyucular.

 

1000 üzerinde sizden gelen başvuruların sonucunda programı kendi açımızdan değerlendirmek şu şekildedir. Firmalar artık bu şekilde bir alım modelini tercih ettiği için bu şekilde bir uygulama geldiği zaten aşikardır. Firmalar ne kadar devlet desteği alsa ne kadar maaş ve sigortalarıda ödense bilmeyen bir kişiyi çalıştırmak istemiyor. Haklı olarak neden çalıştırsın ?

 

İş bulunmuyor , Firmalar işçi bulamıyor ve devlet destek veriyor .Herkes bu kadar istekli iken nedeni sadece bilgisi olmayan personel için firmalar destek bile istemiyor.Firmaların çözümü nedir ? biz eğitelim biz yetiştirelim sonunda da biz alalım .

 

Program herkesin yerleştirilebileceği ölçüde, yanlız programa kabul edildim eğitim şu holdingte kaldım diye sizi değil biliyorsanız işe hemen alıyorlar. Bunda Sosyal Medya kullanımınıza kadar incelendiğinizi unutmayın. Büyük şirketler hata yapmaz unutmayın.

ama programda en önemli özellik ise siz işe yerleşene kadar ne kadar eğitim isterseniz size ücretsiz veriyorlar ,amaç sürekli eğitim yaparak sizi zinde tutmak.

 

4500 Tl lik eğitimi kabul edilirseniz 550 TL sadece vergi kısmına tekabül eden kısmını ödüyorsunuz .Sürekli ömür boyu eğitim süreci ve firmalardan nokta eğitim almak için fikrimizce güzel bir uygulama,

Fakat eğer öğrenmeyi düşünmüyorsanız,uygulama projelerini yapmayı düşünmüyorsanız .İşe girmeyi de düşünmüyorsunuz demektir. Başvurmanızı önermiyoruz.

 

Eğer bilinçli bir şekilde öğrenmek istiyorsanız ,bir çok firma devletten destek almadığı için devletin kontrolünde firmanın gerçekten aradığı kişi sizsiniz demektir.

 

Devletin bu 3 önemli başvuru tercihi sizin , mavi yaka iseniz işkura , eğitimime ve kendime güveniyorum diyorsanız yönlendirme kurumlarına, beni yetiştirsinler ve şirkete yük olmayacağım şekilde eğitim sürecine girmak istiyorsunuz bu tür programlara başvurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak