Reklamı Geç
Advert

Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur? Kadroya Geçiş Nasıl Olacak?

Sözleşmeli öğretmen olmak için hangi şartlar gerekli? Sözleşmeli öğretmen maaşları ne kadar? Ayrıntılar haberimizde..

Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur? Kadroya Geçiş Nasıl Olacak?
Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur? Kadroya Geçiş Nasıl Olacak? Sıla
Bu içerik 4963 kez okundu.

Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur?

Sözleşmeli öğretmen nasıl olunur sorusu öğretmen adaylarının en çok araştırdığı konulardan biri haline geldi. Bu konu ile ilgili çok fazla araştırma yapılıyor. Peki sözleşmeli öğretmen olmak için adayların hangi şartlara sahip olmaları gerekiyor?

Sözleşmeli öğretmen durumunda göreve başlayabilmek için öncelikle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde yer alan şartları taşımak gerekiyor. Bu şartları; devlet memuru olmayı engelleyecek herhangi bir suç işlemek, Türk vatandaşı olmak, 18-65 yaş arasında yer almak, askerlik görevini yerine getirmiş olmak veya usulüne uygun bir şekilde tecil ettirmek olarak sıralayabiliriz.

MEB sözleşmeli öğretmen alımı yaparken adayların mezun olduğu yüksek öğretim programını da dikkate alıyor. Ancak bazı durumlarda atama yapılması kararlaştırılan yüksek öğretim programından mezun olan aday öğretmen sayısı, atanacak personel ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalıyor. Atanacak personel ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda atanamayan kalan personel sayısı kadar, MEB’in uygun gördüğü pedagojik formasyon eğitiminde gerekli başarı şartlarını sağlayan adaylar sözleşmeli öğretmen olarak atanabiliyor.

Sözleşmeli Öğretmen Devlet Kadrosuna Nasıl Geçer?

Sözleşmeli öğretmenlerin devlet kadrosuna geçiş hakkı bulunuyor. Ancak kadroya geçiş için toplamda dört yıl süren çalışma süresinin usulüne uygun biçimde tamamlanması ve amirden geçer notların alınması gerekiyor. Bu sürecin dolmasıyla birlikte talepleri halinde görev yaptıkları kurumun kadrosuna atanan sözleşmeli öğretmen görevindeki personelin, aynı kurumda en az iki yıl daha dolana kadar görevini sürdürmesi gerekiyor.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Sözleşmeli öğretmen görevini sürdüren personelin aldığı maaş kadrolu öğretmenle aynı düzeydedir. Bu rakam ortalama 2.800 TL’ye tekabül etmektedir. Ayrıca sözleşmeli öğretmende, kadrolu öğretmen görevini sürdürenler gibi yaz tatillerinde maaşlarını almaya devam etmektedirler.

Sözleşmeli Öğretmen Tayin Olabilir mi?

Tayin olma kavramı sözleşmeli öğretmenin sahip olmadığı haklardan biridir. Eş durumunda da bu hak yoktur. Sözleşmeli öğretmen tayin olma hakkını 4 yıllık görevi bitirip kadroya geçtikten sonraki; 1 yıl içerisinde eş durumundan, 2 yıl içerisinde de isteğe bağlı olarak kazanıyor.

Sözleşmeli Öğretmen Olmak İçin KPSS Girmek Şart mıdır?

Kadrolu öğretmenler gibi sözleşmeli öğretmen görevini sürdüren personellerde KPSS girmek ve yeterli puan kazanmakla yükümlüdürler.

Memur alımı, İŞKUR ilanları, banka personel alım ilanlarını facebook grubumuz Güncel Haber Servisinden takip edebilirsiniz.

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur? Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar? Sözleşmeli Öğretmen Tayin Olabilir mi?
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR Bünyesinde İdari Sözleşmeli Büro Personeli Alımı Yapılacak
İŞKUR Bünyesinde İdari Sözleşmeli Büro Personeli Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden Almanya 10 Bin İşçi Alımı Yapacak
İŞKUR Üzerinden Almanya 10 Bin İşçi Alımı Yapacak