Reklamı Geç
Advert

Sözleşmeden Kadroya Geçen Memurları İlgilendiren Önemli Karar

Detaylar haberimizde yer almaktadır.

Sözleşmeden Kadroya Geçen Memurları İlgilendiren Önemli Karar
Sözleşmeden Kadroya Geçen Memurları İlgilendiren Önemli Karar Sıla
Bu içerik 1417 kez okundu.

 

  Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı isteğinde teknik hizmetler sınıfında uzman unvanı ile sözleşmeli personel statüsünde görev yaparken 6495 sayılı Kanun'un 9. maddesi ile 657 sayılı Kanun’a eklenen geçici 41. maddesi nedeniyle genel idari hizmetler sınıfı kadrosuna uzman olarak atanan davacı tarafından, teknik hizmetler sınıfı uzman kadrosuna atanma ve yoksun kaldığı tüm özlük ve parasal haklarının iadesi talebiyle düzenlenen başvurunun reddine yönelik 17 Haziran 2015 tarih ve 1568 sayılı davalı idare işleminin; İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduğu, işe başladığı 2009 yılından 2013 yılma kadar mühendis olarak çalıştığı, halen teknik eleman olarak çalıştığı iddialarıyla iptali ile 13 Eylül 2013 tarihinden itibaren yoksun kaldığı tüm özlük ve parasal haklarının yasal faizi ile birlikte ödenmesine karar verilmesi talep edilmektedir.

   Davanın süresi içinde açılmadığı ve idarelerine husumet yöneltilemeyeceği; esasta ise davacının 6495 sayılı Yasa kapsamında kadrolu statüye atandığı, ancak sözleşmeli olarak görev yaptığı pozisyonun karşılığında aynı unvanlı kadro bulunmadığından Başkanlık tarafından yayımlanan 2013/10 sayılı Genelgesi kapsamında ve talebi üzerine 13 Eylül 2013 tarihinde genel idari hizmetler sınıfına dahil uzman kadrosuna atandığı, dava konusu işlemde hukuka aykırılık bulunmadığı ileri sürülerek davanın reddi gerektiği söylenilmektedir.

  Ankara 4. İdare Mahkemesince, dava dosyası incelenerek karara ulaştı. Sözleşmeli personel pozisyonu unvanlarında işe alınanların atanacakları memur kadro unvanları ile hizmet sınıfları ve atanabilecekleri kadro derece aralığı belirtilmiş olarak açıklandı.

  Davalı idare tarafından davacının mezuniyet durumu dikkate alınmaksızın genel idare hizmetleri sınıfına atanmış olmasının, gerek davacının idare bünyesinde ifa ettiği görevin karşılığı olan hizmet sınıfı olmaması, gerekse bilgi amaçlı yayınlanan listede davacının görev karşılığı unvanı ve kadro derecesi bulunması birlikte değerlendirildiğinde, davacının teknik hizmetler sınıfına atanması istemiyle yaptığı başvurunun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır denildi.

  Davacının dava konusu işlem sebebiyle yoksun kaldığı özlük ve parasal haklarının idareye başvuru tarihi olan 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte davalı idarece davacıya ödenmesi gerekmekte olup, bu tarihten öncesine ilişkin özlük ve parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesi isteminin ise süre aşımı sebebiyle esasının incelenmesine olanak bulunmamaktadır sonucuna varıldı.

  Açıklanan nedenlerle, dava konusu işlemin iptaline 13 Eylül 2013 tarihinden itibaren yoksun kalınan özlük ve parasal hakların yasal faizi ile birlikte ödenmesi isteminin 15 Haziran 2015 tarihinden önceki döneme ilişkin kısmı yönünden davanın süre aşımı sebebiyle reddine 15 Haziran 2015 tarihinden itibaren davacının yoksun kaldığı özlük ve parasal hakların tahakkuk tarihlerinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte davacıya ödenmesine karar verildi. Ayrıca mahkeme masrafları da davacıya verilmesi kararı verildi. Kararın tam metni ve idarenin yazısı için

 

sözleşme kadro memur
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak