Reklamı Geç
Advert

Sayım Memuru Nasıl Olunur?

Sayım memuru, nüfus müdürlüğünde çalışan kadrolu devlet personelidir. Devletin sayımla ilgili işlerinin yürütülmesinde görev alır. Sayım görevlisi sorumlu olduğu alanlarda yaşamını süren tüm vatandaşlara ulaşmak, ulaşamadığı takdirde bunu tutanakla ilgili mercilere bildirmek durumundadır. Peki, sayım memuru nasıl olunur? Sayım memurları ne kadar maaş alır? İşte merak edilen tüm detaylar…

Sayım Memuru Nasıl Olunur?
Sayım Memuru Nasıl Olunur? Sıla
Bu içerik 31692 kez okundu.

Sayım Memuru Nasıl Olunur?

Sayım memuru olmak için öncelikle eğitim düzeyinin en azından lise veya dengi bir seviyede olması gerekir. Ardından ise KPSS sınavına girip, en azından 70 puan almak gerekir. 70 puan alt sınırı temsil eder, bu puana ulaşan herkesin göreve atanacağının garantisi yoktur. Yani bir diğer yandan sınava giren rakiplerinizi de arkada bırakmanız gerekmektedir. Bunun için ortalama en azından 90 puan gibi bir seviyeye ulaşılması nüfus memuru olabilmek adına büyük önem taşımaktadır. Puan başarısı sağlandıktan sonra devlet kadrosunda nüfus memurluğuna adaylığını koyan personelin daktilo ve klavye testine girmesi gerekmektedir. Bu test esnasında 3 dakika içerisinde 90 kelime yazmayı başarırsa bir basamağı daha atlamış olacaktır. KPSS sınavında yeterli başarı yakalanıp, klavye testi de geçildikten sonra son adım olarak sözlü mülakat seçeneği geriye kalıyor. Sözlü mülakat esnasında iletişim kurabilme becerilerini kanıtlamayı başaran personel sayım memuru olarak atanacaktır.

Sayım memuru olmak isteyen bireyin iletişim becerilerini geliştirecek sosyal ve kültürel aktivitelere katılması önemlidir. Ancak bu şekilde insanlarla kurduğu ikili diyalogları daha iyi hale getirebilme şansına sahip olacaktır. Bu durum bireyin iletişim düzeyini ölçmeyi amaçlayan sözlü mülakatlardan geçmesine büyük katkılar sağlayacaktır. Aynı zamanda bilgisayar kullanım becerisini kanıtlayan sertifikalara sahip olunması da bu kadroda görev yapan birey için aranan koşullar arasında yer almaktadır.

Sayım Memuru Ne Kadar Maaş Alır?

Sayım memuru kadrosunda çalışan bir personel kadrolu olarak devlet kadrosuna katıldığı için alacağı maaş oldukça uygun oranlardadır. Göreve henüz yeni başlamış bir sayım memurunun alacağı maaş oranını düşünecek olursak ortalama olarak 2600 TL civarında bir tutar olduğunu söyleyebiliriz. Aradan geçen zaman içerisinde kazanılan derece ve kademe sayesinde maaşa zam gelmesi de bu kadro için mümkündür.

 Personel alımı ile ilgili tarihler ve ayrıntılar için facebook adresimizi takip edebilirsiniz.

Sayım Memuru nasıl olunur Sayım Memuru
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak