Reklamı Geç
Advert

Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekili nasıl olunur, tanımlamadan önce bu görevin ne olduğuna ve gereklerine değinelim. Milletvekili, seçimlerin bitimiyle birlikte TBMM’de halkı temsil hakkı kazanan kişi olarak tanımlanabilir. Adının da ortaya koyduğu üzere milletvekili yalnızca, oy alarak seçildiği beldeyi değil aynı zamanda tüm Türkiye vatandaşlarını temsil eder. Ayrıca bu makama erişebilmek için büyük paralar harcanması gerektiği, iş mesaisinin iki katına çıkarılıyor olduğu ve diğer yorucu etmenlerde unutulmamalıdır. Şimdi detaylı olarak; millet vekili nasıl olunur, milletvekilleri ne kadar maaş alır değinelim.

Milletvekili Nasıl Olunur?
Milletvekili Nasıl Olunur? Sıla
Bu içerik 11645 kez okundu.

Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekili olabilmek isteyen kişi öncelikle anayasada yer alan milletvekili olabilmeye ilişkin şartları tümüyle karşılamalıdır. Ayrıca bunun yanı sıra güncel olarak tanıtım programlarına yer verilmeli ve uygun alanlarda halka seslenişler, seçim propagandaları yapılmalıdır. Yani, milletvekili olabilmek isteyen birey, hem zamanının hem de ekonomik bütçesinin büyük bir bölümünü bu işe ayırmalıdır. Ayrıca seçim propagandalarının ve halka verdiği vaatlerin; inandırıcı, tutarlı ve toplumun şartlarına uygun olması gerekir. Yani toplumun ihtiyaç duymadığı herhangi bir konuda vaatlerde bulunmak, milletvekili olmak isteyen adaya herhangi bir kazanım sağlamazken, günlük ihtiyaçlarını önemli ölçüde karşılayacak, sıkıntılarını gidecek, ekonomik olarak onları daha iyi duruma getirecek vaatlerde bulunmak milletvekili adayını daha karlı çıkaracaktır. Aynı zamanda yalnızca söylemlerde bulunmak değil, inandırıcı olmak, yalnızca yapılabilecek şeylerin teminatını vermek ve verilen sözleri tutmak milletvekilliğinin ana koşuludur.

Her vatandaşın milletvekili olabilmesi mümkün değildir. Bu makama erişebilmek adına taşınması gereken belirli şartlar vardır. Öncelikle 25 yaşını doldurmuş olmak milletvekili olmak adına koşulan ilk şarttır.

Kişinin milletvekilliğine adaylığını koyması adına, eğitim düzeyinin yüksek seviyelerde olması gerekmez. Eğitim düzeyi, ilköğretim seviyesinde olan T. C. Vatandaşları milletvekilliği adaylığına başvuruda bulunabilirler. Erkek adaylar için, askerlik görevinin tamamlanmış olması da zorunlu şarttır. Tüm bunların yanı sıra kamu düzenini bozacak söylem ve eylemlerde bulunmamak, yüz kızartıcı bir suça karışmamış olmak ve milletvekilliği olması mümkün olmayan görevlerde bulunmamak, milletvekilliği adaylığına başvuruda bulunabilmek adına önemli durumlardır.

Milletvekilleri Ne Kadar Maaş Alır

Her gün televizyonlarda ve çeşitli konuşmalarda karşımıza çıkan milletvekillerinin ne kadar maaş alıyor oldukları da hep merak konusu olmuştur. Bir milletvekili aylık olarak ortalama 10.000 TL civarında maaş alıyor. Yüksek maaş oranlarının yanı sıra; 2 yıl milletvekilliği görevinde bulunan kimsenin emeklilik hakkına sahip olabilmesi, ömür boyu maaş alma hakkının elinde bulundurulması ve her zaman sağlık güvencesinin bulunması milletvekilliği görevini çok avantajlı hale getiriyor.

 Personel alımı ile ilgili tarihler ve ayrıntılar için facebook adresimizi takip edebilirsiniz.

Milletvekili Nasıl Olunur?
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak