Reklamı Geç
Advert

Memur Mesai Saatleri

Memurlar Hangi Saatler Arasında Çalışmak Zorundalar? Ayrıntılar haberimizde...

Memur Mesai Saatleri
Memur Mesai Saatleri Sıla
Bu içerik 7554 kez okundu.

Memur Mesai Saatleri

Devlet memurları Pazartesi ve Cuma günleri arasında olmak üzere toplamda 40 saat çalışmak durumundalar. Sabah sekiz, akşam beş olarak tanımlanan bu düzende 45 saat çalışılıyormuş gibi bir algı ortaya çıksa da bir saatlik öğle araları düşüldüğü vakit çalışma süresi 40 saate tekabül ediyor. Peki, memurlar hangi saatler arasında çalışmak zorundalar? Memur zorunlu bir durum gereği çalışma saatleri içerisinde iş yerinden ayrılabilir mi? Memur fazladan mesai yapmak zorunda mı? İşte konuyla ilgili merak edilen tüm detaylar…

Memurlar Hangi Saatler Arasında Çalışmak Zorundalar?

Başbakanlık tartışmalara neden olan yeni saat uygulamasından henüz vazgeçmiş değil. Bu durumdan vazgeçilmemiş olsa da aynı zamanda Başbakanlık tarafından Valiliklere de mesai saatlerinin değiştirilmesi konusunda yetki tanınmıştı. Valilikler Başbakanlıktan aldıkları bu yetki doğrultusunda, oluşan şartların gereğine göre mesai saatlerini değiştirebilecek.

Yeni saat uygulaması düzeni memurların çalışma saatlerinde değişikliğe neden olmadı. Eski düzende olduğu gibi memurlar görevlerine yine saat sabah 8:30’u gösterdiğinde başlıyor. Saat 12:00’ı gösterdiğindeyse mesaiye bir saatlik ara veriliyor ve öğle saatine çıkılıyor. Öğleyin yemek ve dinlenme arasının bitimiyle birlikte saat 13:00’ı gösterdiğinde çalışma süreci yeniden başlıyor ve mesai saati 17:30’da son buluyor.

Memur Zorunlu Bir Durum Gereği Çalışma Saatleri İçerisinde İş Yerinden Ayrılabilir mi?

Memur çalışma süreci içerisinde 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununda düzenlenen şartlara uymak zorunda ve kendi düşüncelerine göre hareket etmekten kaçınmak durumundadır. Bu bağlamda acil bir işim çıktı diyerek derhal çalışmayı bırakması ve mesai yerinden ayrılması doğru değildir. Ciddi bir durum oluştuğunda ancak kurum amirinden izin alarak oradan ayrılabilir. Memurun izin süresi hala dolmamışsa ve amiri oradan ayrılmasında bir sakınca görmüyorsa memur zorunlu bir durum gereği çalışma saatleri içerisinde iş yerinden ayrılabilir.

Memur Fazladan Mesai Yapmak Zorunda mı?

Devlet kadrosunda görevli memur olarak çalışan personelin çalışma saatleri de diğer konularda olduğu gibi yine 657 sayılı devlet memurları kanununda düzenlenmiştir. Kadrolu personelin bu saatler dışında mesai yapması zorunlu değildir. Ancak kişi herhangi bir kurumda sözleşmeli olarak çalışmaya başlamışsa ve imza attığı sözleşme içerisinde gerekli hallerde zorunlu mesai yapması zorunludur gibi bir ibare yer alıyorsa fazladan mesaiye kalma gereği ortaya çıkabilir.

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

memur mesai saatleri Memurlar Hangi Saatler Arasında Çalışmak Zorundalar?
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Havalimanlarına 3 Bin 619 Güvenlik Görevlisi Alımı Yapılacak
Havalimanlarına 3 Bin 619 Güvenlik Görevlisi Alımı Yapılacak
O Kurum: KPSS’den 55 Puan İle Memur Alımı Gerçekleştirecek
O Kurum: KPSS’den 55 Puan İle Memur Alımı Gerçekleştirecek