İŞKUR Açıkladı: 7 Bin 400 Suriyeliye Kamuda İş Verilecek

Türkiye İş Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Dünya Bankası ortak bir istihdam projesinde buluşuyorlar.
İŞKUR Açıkladı: 7 Bin 400 Suriyeliye Kamuda İş Verilecek

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi adıyla başlatılacak proje ile Suriyeliler ile Türk vatandaşlarına kamuda iş imkanı sağlanacak. Belirli bir süre devam edecek projeye dair detayları İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya açıkladı.

7 BİN 400 SURİYELİ KAMUDA İŞE ALINACAK

Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler ve Türk Vatandaşları İçin İstihdam Desteği Projesi kapsamında açılış toplantısı yapıldı.

Ankara'da organize edilen toplantı kapsamında proje hakkında bilgi verildi. İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya yapmış olğu konuşmasında söz konusu proje için tüm hazırlık evrelerin tamamlandığını duyurdu.

Bu proje ile 14 bin 800 personel alınacağını söyleyen Cafer Uzunkaya bu sayı 7 bin 400'ünün Türk vatandaşı, 7 bin 400'ünün ise Suriyelilerden oluşacağını söyledi.

Projenin bazı pilot şehirler için hayata geçirleceği bilgisini veren Cafer Uzunkaya Suriyelilerin bulunduğu İstanbul, Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep'te bu programın etkin şekilde uygulanacağını söyledi. 30 ay sürecek ve 2021 senesinde sona erecek proje ile katılımcılara dil eğitimleri ve danışmanlık hizmetleri verilecek.

Cafer Uzunkaya'nın Açıklaması

İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya projeye dair açıklamasında, İŞKUR tarafından sunulan işbaşı eğitim programlarından, mesleki eğitim kurslarından, girişimcilik eğitim programlarından bir yıl içinde 500 bin kişinin faydalandığını söyleyerek konuya bağlantılı olarak şu ifadeleri kullandı.

2017’senesinde İşbaşı Eğitim Programlarımıza katılanların yüzde 91,6’sı bir seneden uzun zamandır istihdamdadır.

Yani her yüz kişiden 92'si bir seneden daha uzun zaman istihdamda kalmaktadır. Kurumumuz, çok önemsediği İstihdam Destek Projesini maksadına uygun şekilde yapacaktır. Hem Suriyeli kardeşlerimizin hem de Türk vatandaşlarımızın bu projeden istifade etmesini sağlayacağız.

PEKİ BU PROJE NEDİR?

Türkiye İş Kurumu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Dünya Bankası'nın ortak olarak yaptığı proje Suriyeliler ile Türk vatandaşları için başlatılıyor.

Proje ile , Suriyeli sığınmacıların ve Türk vatandaşların aktif işgücü programlarından faydalandırılarak istihdam edilebilirliklerinin artırılması, İŞKUR’un kurumsal kapasitenin ve çalışma izinleri altyapısının geliştirilmesi hedefleniyor.

Proje ile 7 bin 400 Suriyeli ile 7 bin 400 Türk vatandaşı istihdam edilecek.

İŞKUR'da yer alan proje tam metni için TIKLAYIN

Bu haber eklendi 716 kez görüntülenmiştir.
ETİKETLER: Türkiye İş KurumuAileÇalışma ve Sosyal Hizmetler BakanlığıDünya Bankası ortak bir istihdam projesiİŞKUR Genel Müdürü Cafer UzunkayaİŞKUR tarafından
memuratamalari.com:
Diğer İŞKUR haberleri
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3279 TL 5.3492 TL
Euro
EURO
4.8570 TL 4.9260 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
DÜNYA
SİYASİ PARTİLER