Başkan Erdoğan: Tam 4 Yıl Sürecek

Bir asır önce başladı bir milletin yeniden doğuş hikâyesi.Her yeri zaptedilmiş, her karışına bir emperyalist namlusunu çevirmiş halde beklerken, koca bir yangını göğüsleri siper ederek durdurmanın efsanesi.
Başkan Erdoğan: Tam 4 Yıl Sürecek

Mustafa Kemal Paşa 16 Mayıs 1919'da Bandırma Vapuru'yla çıktı yola işgal altındaki İstanbul'dan...Dalgalı suları aşarak vardı 19 Mayıs'ta Samsun'a.

Vatanı namus bilenlerin omuz omuza vererek Havza'da, Amasya'da, Erzurum ve Sivas'ta birlikte çıktıkları bu yolda, yürekler birleşti. 23 Nisan Cuma günü 1920'de milletin meclisinin kapıları açıldı.

Doğu Cephesi'nde başladı ilk taarruz. Batı cephesinde Birinci ve İkinci İnönü muharebeleriyle devam eden kahramanlığın hikayesi, 23 Ağustos 1922'de Sakarya'da, 26 Ağustos 1922'de Büyük Taarruz'da destana dönüştü.

9 Eylül'de İzmir'de Yunan Orduları'nın denize dökülmesiyle taçlandı. Yüzyıl önce yeniden dikilen filiz, 1923'te bağımsız bir cumhuriyet çınarının gövdesi olarak büyümeye başladı.

MİLYONLARA GURURU YAŞATACAK

Mazlum milletlere de örnek olan bu özgürlük mücadelesinin ilk adımının 100'üncü yılını 19 Mayıs'ta kutlayacak olan Türkiye, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100'üncü yılı olan 1923'e kadar, bu kutlu yürüyüşteki mihenk taşları olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kuruluşunu gelecek yıl, İnönü Savaşları'nı 2021'de, Sakarya Meydan Muharebesi'ni, Büyük Taarruzu ve İzmir'in kurtuluşunu 2022'de kutlayacak.

2023'te Cumhuriyetin 100'üncü yıldönümüne gidilen süreçte 4 yıllık Milli mücadele yılları Başkan Erdoğan'ın himayelerinde düzenlenecek etkinliklerle milyonlara gururu yaşatacak.

Cumhuriyeti'nin kuruluşuna doğru giden yolda ilk meşalenin yandığı Samsun'da, 19 Mayıs 1919'un 100. yıldönümü etkinlikleri kapsamında 1919 metrelik dev Türk bayrağı eşliğinde '19 Mayıs'ın 100.Yılında, Yürüyoruz Yolunda' temalı büyük gençlik yürüyüşü gerçekleştirildi.

Cadde kenarlarına ve evlerinin balkonlarına çıkan vatandaşlar, alkışlarla sevgi gösterisinde bulundu. Samsun Valisi Osman Kaymak, 100. yıl kutlamalarının 2023'e kadar süreceğini ve 19 Mayıs'ta Başkan Erdoğan'ın kente geleceğini bildirdi.

PEDALLAR ANKARA ESKİ MECLİS'TE DURACAK

İlk Adım'dan Kurtuluş'a Ata'nın İzinde 19 Günde 1919 Kilometre Pedallıyoruz" etkinliği kapsamında Samsun'dan yola çıkan bisikletliler Kayseri'ye ulaştı. 19 günde 1919 km pedal çevireceklerini ifade eden bisikletliler, Samsun'dan başlaya anlamlı yolculuklarını Ankara Eski Meclis'te sona noktalayacak.

Ege'den Karadeniz'e Gazi'nin Anısına 100. Yıl Rotası" projesiyle yola çıkan STS Bodrum Okul Gemisi de üçüncü mola yeri olan İstanbul'a ulaştı. Cumhuriyet tarihinin ilk yelkenli okul gemisi, yarın Deniz Kuvvetleri kortejiyle Samsun'a gidecek.

PİRİ REİS'İ BAŞKAN ERDOĞAN KARŞILAYACAK

Sabah'ın haberine göre; 19 Mayıs kutlamaları çerçevesinde temsilci gençler ve sporcular yarın İstanbul'dan Piri Reis Gemisi ile hareket edip 19 Mayıs günü Samsun'da kutlamalara katılacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı öncülüğünde 81 şehir ile KKTC, Almanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Kazakistan'dan gelen 182 temsilci genç ve 70 başarılı sporcu İstanbul'dan Samsun'a Piri Reis Gemisi ile çıkış yapacak. 3 gün sürecek yolculuk boyunca Milli Mücadele dönemi ile ilgili atölye çalışmaları ve tarih söyleşileri yapılacak.

19 Mayıs'ta Samsun Port'a ulaşacak gemiyi Başkan Erdoğan karşılayacak. Temsilci gençler illerinden ve ülkelerinden getirdikleri toprakları ve Türk bayrağını Cumhurbaşkanına takdim edecek.

KAYNAK: SABAH

Bu haber eklendi 388 kez görüntülenmiştir.
ETİKETLER:
memuratamalari.com:
Diğer Gündem haberleri
VEFATLARIMIZ
Dolar
DOLAR
5.3279 TL 5.3492 TL
Euro
EURO
4.8570 TL 4.9260 TL
Anket
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Memur Atamaları
GÜNCEL
SPOR
SİYASET
DÜNYA
SİYASİ PARTİLER