Reklamı Geç
Advert

10 bin yatırımcı ülkeden gitti

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) kamuoyunda "foreks" (forex) olarak bilinen kaldıraçlı alım satım işlemlerine şubat ayı başında yaptığı değişiklikler sektörde işlem hacmini sakatlarken, bazı şirketler yurtdışına kaçtı.

10 bin yatırımcı ülkeden gitti
10 bin yatırımcı ülkeden gitti Sıla
Bu içerik 1206 kez okundu.

    Bireysel yatırımcıların mağdur olmaması planıyla kaldıraç oranının 1'e 100'den, 1'e 10'a düşürülmesi ve en az teminatın 50 bin TL'ye çıkarılmasıyla Türkiye içinde işlemler çekiciliğini yitirirken, sektörde birçok kurumun başta Kıbrıs ve Bulgaristan olmakla birlikte yurtdışında ofisler açtığı fark edildi.
Düzenlemeden sonar gelir kaybı olan ve çalışanlarının yaklaşık yüzde 85-90'ının işine son vermek zorunda kalan kurumların, kalan kadroları ile yurtdışında ofis açtığı ve olan müşteri portföyü ile bu ülkelerden iletişi kurarak hizmet vermeye başladığı fark edildi. 10 bine yakın foreks müşterisinin, 1'e 100 kaldıraç kullanabileceği başta Kıbrıs olmak üzere yurtdışından işlemlerine devam ettiğini söyleyen sektöre yakın kaynaklar, önümüzdeki günlerde bu rakamın hızla artacağını söylüyor.
     Foreks işlemlerinin SPK denetimine girdiği 2011 yılından itibaren merdiven altı diye bilinen birçok firmanın Türkiye'de iş yapamadığını söyleyen sektör temsilcileri, yeni değişikliklerle birlikte uzun zamandır piyasada görülmeyen bu kurumların internet ve telefon aracılığıyla yeniden pazarlama faaliyetlerine başladığını vurguluyor. SPK Başkanı Vahdettin Ertaş önceki gün BloombergHT'de yaptığı konuşmada yurtdışında foreks işlemi yapılmasına set çekmek ve yurtdışındaki foreks şirketlerinin Türkçe yayınını engellemek için yeni sınırlamalara sahip bir düzenleme için çalışma yapıldığını söyledi. Türkçe yayınları engellemenin bu sorunu çözmeye yetmeyeceğini söyleyen sektör temsilcileri ise işlemlerin yurtdışına kaçmasının önünü kesmenin zor olduğunu belirtiyor.
     Sektör çalışanları ve foreks yatırımcılar ise bir yandan imza kampanyaları yaparken bir yandan da sosyal medyada düzenlemenin yumuşatılması için mesajlar atıyor. Twitter'da 13 bin takipçili Borsastrateji hesabının, 'Foreks işlemlerimizi İngiltere'ye alıyoruz. Vergimizi İngiltere'ye ödeyeceğiz' paylaşımı aralarında en çok  dikkat çekeniydi.
Foreks işlemlerinde kaldıraç sadece Türkiye'de değil bazı Avrupa ülkelerinde de konuşulmakta. Hollanda da yakın zamanda kaldıraç oranını 1'e 10'a çeken ülkelerden. Bir başka Avrupa ülkesi Belçika'da ise kaldıraca izin verilmiyor. Türkiye'de ise her ne kadar siyasilerden ve SPK'dan tersi yönde duyurular yapılsa da, sektör temsilcileri gireceğimiz dönemde kaldıraç oranının 25 ya da 30'lara çıkması için beklemekte.

 

Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığı’na 25 Bin Personel Alımı Yapılacak
Sağlık Bakanlığı’na 25 Bin Personel Alımı Yapılacak
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar