Reklamı Geç
Advert

Sosyal Bilimler Liselerinde Yabancı Dil Sınıfları Açılması Söz Konusu

Sosyal Bilimler liselerinde yabancı dil sınıflarının açılmasına yönelik açıklama Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk tarafından yapıldı. Bu doğrultuda ortaöğretimden yükseköğretime geçişte MF, TM, TS ve DİL puanı türlerine bakarak öğrenci alan yükseköğretim programlarına öğrencilerin hazırlanabilmesi için liselerde ders seçimlerinin bu kriterlerde yapıldığı açıklandı.

Sosyal Bilimler Liselerinde Yabancı Dil Sınıfları Açılması Söz Konusu
Bu içerik 1696 kez okundu.
Devlet Teşviği Antalya Escort

     Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaöğretim forumlarından Anadolu lisesi, fen lisesi ve sosyal bilimler liselerinde Talim ve Terbiye Kurulu Kararı ile onay gören haftalık ders çizelgeleri, güzel sanatlar ile spor liselerinin 9.sınıflarında 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak yapılmak üzere kabul edilen haftalık ders çizelgeleri kullanılmaktadır.

     Söz konusu haftalık ders çizelgelerinden güzel sanatlar liselerinde alan uygulaması yer almakta, Anadolu, fen, sosyal bilimler ile spor liselerinde ise alan uygulaması bulunmamakta, dersler ortak ve seçmeli olarak ayrılmaktadır.

     Ortaöğretimde öğrenciler; 2014-2015 eğitim öğretim yılına kadar ortaöğretim okullarında kullanılan MF, TM, TS ve DİL alanları haftalık ders çizelgelerine bakılarak yükseköğretim programlarına hazırlanmakta idi. Ancak 2014-2015 eğitim Öğretim yılından itibaren tüm ortaöğretimde alan uygulaması bırakılacak, yatay ve dikey geçişlere olanak tanıyan daha esnek olan ortak ve seçmeli derslerin yer aldığı haftalık ders çizelgeleri kullanılmaya başlanmıştır.

    Yapılan bu değişiklik ile ortaöğretimden Yükseköğretime geçişte YGS’de başarılı olan adaylardan 180 ve üzeri puan alanlar, Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’na; MF, TM, TS ve DİL puanı türlerine bakılarak öğrenci alan yükseköğretim programlarına hazırlanabilmesi için ortaöğretimdeki ders seçimlerini de bu kapsamda gerçekleştirmektedir.

Sosyal Bilimler Lisesi dil sınıfı yabancı dil sınıfı
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YÖK Memur Alımına Kimler Başvuru Yapabilir?
YÖK Memur Alımına Kimler Başvuru Yapabilir?
Yalova Altınova SYDV KPSS Puanı İle Memur Alıyor
Yalova Altınova SYDV KPSS Puanı İle Memur Alıyor