Reklamı Geç
Advert

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Geliyor

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemine geçilmesine az bir zaman kala 45 yaş altı çalışanların sisteme etap etap katılacağı belirtildi.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi Geliyor
Bu içerik 1874 kez okundu.
Devlet Teşviği Antalya Escort

 

     Çalışanlara ikinci emeklilik fırsatı doğurması beklenen uygulamanın hayata geçirilmesine çok az bir zaman kaldı. 1 Ocak'tan itibaren 45 yaş altı çalışanlar, kademeli olarak Bireysel Emeklilik Sistemi'ne otomatik katılım yapacak.

     Alınan maaş, ödenecek tutarı belirlemede başrol oynayacak. Çalışanın ödeyeceği tutarın, brüt ücretinin yüzde 3'ü kadar olması bekleniyor. Buna karşın çalışan eğer dilerse bu tutarı artırabilecek. En düşük prim tutarı, mevcut asgari ücrete göre 49,4 lira olacak.

    Maksimum tutar ise 321 lira olacak. Ayda 50 lira ödeme yapanın yani asgari ücretlinin ilk yılın sonunda hesabındaki birikim, 600 lira yatırmış olmasına karşın yüzde 25'lik ve bin liralık devlet katkılarıyla bin 750 liraya ulaşacak.

     Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, otomatik katılım kapsamında biriken primlerin ilk yıl ağırlıklı olarak mevduatta değerlendirileceğini ilan etti. Buna göre, çalışanın hesabında biriken primler ayrıca yüzde 9-10 civarında faiz getirisi de kazanmış olacak.

Emeklilik bireysel fırsat
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YÖK Memur Alımına Kimler Başvuru Yapabilir?
YÖK Memur Alımına Kimler Başvuru Yapabilir?
Yalova Altınova SYDV KPSS Puanı İle Memur Alıyor
Yalova Altınova SYDV KPSS Puanı İle Memur Alıyor