Reklamı Geç
Advert

MEB Hizmetli Nasıl Olunur, Şartları Neler?

MEB Hizmetli olmak için hangi şartlara sahip olmak gerekiyor? Ayrıntılar haberimizde...

MEB Hizmetli Nasıl Olunur, Şartları Neler?
MEB Hizmetli Nasıl Olunur, Şartları Neler? Sıla
Bu içerik 6442 kez okundu.

MEB Hizmetli Nasıl Olunur, Şartları Neler?

MEB destek hizmetleri sınıfında kadrolu hizmet görevinde çalışabilmek için bazı kriterlere sahip olmak gerekiyor. Bu konuda internet üzerinden birçok araştırma yapılıyor. Peki MEB hizmetli olabilmek için adayların hangi şartlara sahip olması gerekiyor?

Hizmetli Ne İş Yapar?

İlgili devlet kurumunda yardımcı hizmetler kadrosunda çalışan görevlinin başlıca işleri bina amirinin verdiği emirler doğrultusunda; kurumun tüm evraklarını alıcıya teslim etmek, gerekli dağıtımları sağlamak ve evrak toplama işlerini yapmaktır. Bunun dışında kurumun temizlik işleri de hizmetli görevini sürdüren kişi tarafından üstlenilir. Binada sorumlu olduğu oda ve diğer tüm alanların temizlenmesi, çöp poşetlerinin yenilenmesi, ilgili tüm alanlarda hijyenin sağlanması gibi iş sorumlulukları yine hizmetli kadrosunda çalışan bireydedir.

Devlet kurumunda hizmetli olarak çalışan kişi kurumda iş ve işçi güvenliğini sağlamak, yangın risklerini kontrol altında tutmak, bina araç ve gereçlerinin bakımını sağlamak gibi sorumluluklarla da yükümlüdür.

Nasıl Hizmetli Olunur?

Hizmetli olmak için; sözleşmeli hizmetli alımlarına başvurmak, hizmetli alım kuralarına katılmak veya KPSS sınavına girmek gerekmektedir.

Sözleşmeli hizmetli alımları söz konusu olduğunda görev süresi belirlidir ve devamlılığı garanti altında değildir. Bu yüzden yalnızca daha iyi iş fırsatlarıyla karşılaşılmadıkça tercih edilen bir iş başlangıcı alternatifidir.

KPSS şartsız kurayla hizmetli alımlarında kadro sayıları düşük olduğundan göreve başlama şansı oldukça azdır. Ancak yerleşimin sağlanması halinde görev süresi açısından sözleşmeli hizmetli alımlarına göre daha avantajlı bir yöntemdir.

KPSS ile hizmetli görevine başlama durumu işin kadrolu olması açısından daha avantajlıdır. Ayrıca devlet kadrosunda hizmetli olarak çalışan kişilerin belirli yükümlülükleri yerine getirdikten sonra görevde yükselme hakları da bulunmaktadır. Kişinin hizmetli görevinden bir üst kademeye terfi edebilmesi için, görevde yükselme sınavlarına girmesi ve yeterli puanı alarak rakiplerinin önünde kalması gerekmektedir. Kişinin sınava girebilmesi için görevde 3 yılı tamamlaması zorunludur.

Hizmetli Ne Kadar Maaş Alır?

2017 Temmuz zammına dayanarak verdiğimiz bu bilgiye göre en düşük kadrolu hizmetli maaşı 2.191.000 TL’dir. 

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

 

 

MEB hizmetli nasıl olunur MEB hizmetli olmak için hangi şartlar gerekli
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak