Reklamı Geç
Advert

MEB Görevde Yükselme Şartları Nelerdir?

MEB görevde yükselme şartları nelerdir? Detaylar haberimizde...

MEB Görevde Yükselme Şartları Nelerdir?
MEB Görevde Yükselme Şartları Nelerdir? Sıla
Bu içerik 4122 kez okundu.

Binlerce kişi Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselmenin nasıl olucağı ile ilgili araştırmlar yapıyor. "MEB görevde yükselme nasıl olur, görevde yülkselme için hangi şartların yerine getirilmesi gerekiyor, bunlar adayların merak ettiği konular arasında yer alıyor. Peki MEB görevde yükselme nasıl olur?

"Öncelikli olan kadrolu olarak bu göreve yerleşmek olsa da bazı durumlarda sözleşmeli MEB personeli alındığı da görülmektedir. Ancak sözleşmeli personelin önü, kadroda yer alanlar kadar açık değildir. Çünkü kadrolu MEB personeli olarak görev yapan en düşük kadrodan, bir veya birkaç üstüne kadar yükselme hakkı tanınmaktadır. Peki, MEB kadrosunda görevde yükselme nasıl gerçekleşir?

MEB Görevde Yükselme Şartları Nelerdir?

MEB’in ilk görev sınıfı yardımcı hizmetler olarak bilinir. Burada kadrolu olarak göreve başladıktan sonra, belirli şartları yerine getirip daha yüksek görev kademelerine yükselmek mümkündür.

Hizmetli kadrosundan, memurluğa yükselmek için öncelikle aktif olarak üç yıl görev yapmış olmak gerekiyor. Üç yıllık görev sürecinin ardından hizmetli olarak devlet kadrosunda çalışan kişi memurluğa yükselme hakkını elde edebilecektir. Hizmetli kadrosundan memurluğa yükselmek için eğitim düzeyinin lise seviyesinde olması yeterlidir. Ön lisans veya üzeri düzeyde bir eğitim şartı aranmıyor.

Memurluktan sonraki duraksa VHKİ (Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni) olarak bilinir. Bu bölümde göreve başlayabilmek için öncelikli olarak eğitim düzeyinin ön lisans seviyesinde olması gerekir. Ayrıca gelişmiş bilgisayar kullanım seviyesini belgeleyen sertifikaların olması şartı da bazı kurumlar tarafından aranabilir. Memur olarak 3 yıl kadar gerekli görev süresini tamamladıktan sonra görevde yükselme sınavına girerek VHKİ kadrosunda çalışmaya başlanabilir.

VHKİ kadrosundan sonra hala görevde yükselme hayali kuranların uğrayacağı durak Şef’liktir. MEB Şef personeli olarak göreve başlamak için, VHKİ’de olduğu gibi ön lisans düzeyinde eğitim seviyesine sahip olmak yeterlidir. Kanunda belirtilen görev süreleri tamamlandıktan sonra, şef olarak göreve başlanabilir. Şef olmanın maaş anlamında getirileri bir önceki kadrolara göre daha yüksek olduğu gibi aynı zamanda seçim görevlerine katılma, bazı sınavlarda görev alma gibi ekstra getirileri de görülmektedir. Bu bakımdan şeflik avantajlı bir görev konumundadır.

Şef kadrosundan sonra şube müdürlüğü gelir. Ancak şube müdürü olabilmek için lisans düzeyinde eğitim seviyesine sahip olmak gerekmektedir. Yine şube müdürlüğü görevde yükselme sınavına girme şartı aranmaktadır. Bu sınavdan yeteri düzeyde puan almayı başaranlar ilgili kadroda görev yapma hakkı kazanırlar.

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

MEB görevde yükselme şartları nelerdir? MEB görevde yükselme
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Havalimanlarına 3 Bin 619 Güvenlik Görevlisi Alımı Yapılacak
Havalimanlarına 3 Bin 619 Güvenlik Görevlisi Alımı Yapılacak
O Kurum: KPSS’den 55 Puan İle Memur Alımı Gerçekleştirecek
O Kurum: KPSS’den 55 Puan İle Memur Alımı Gerçekleştirecek