Reklamı Geç
Advert

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı, Eczane Açmak İçin Ne Yapmalıdır?

Eczacı olmak için hangi şartlar gerekiyor? Ayrıntılar haberimizde...

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı, Eczane Açmak İçin Ne Yapmalıdır?
Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı, Eczane Açmak İçin Ne Yapmalıdır? Sıla
Bu içerik 3131 kez okundu.

Eczacılık görevi, son dönemin en gözde meslek grupları arasında yer alıyor. Gerek insaniyet açısından önemi gerekse iş şartları açısından taşıdıkları uygunluklar bu görevi diğer mesleklere göre daha da ön plana çıkarmayı başarıyor. Peki, eczacı nasıl olunur?

Günümüz şartları altında en uygun koşullar taşıyan meslek şartlarından bir tanesi de eczacılık olarak bilinmektedir. Bu bakımdan iyi bir öğrenim görmek isteyen ve sağlam bir meslek kazanımı hedefleyen kimselerin ana hedefleri arasında eczacı olmak yer aldığı görülmüştür. Eczası mesleğine sahip olmanın ana şartı, eczacılık ile ilgili eğitim vermekte olan bir yükseköğretim fakültesine yerleşmeyi başarmaktır. Ardından burada başarılı bir öğretim süreci geçirilmesi ve eğitimin tamamlanmasıyla birlikte beş yılın tamamlanması gerekir. Türkiye’de genel olarak özel üniversitelerde ve Yeditepe Üniversitesi, Hacettepe, İstanbul Üniversitesi gibi yükseköğretim fakültelerinde eczacılık bölümleri bulunduğu görülmektedir.

Yukarıda sözü edilen şartları tamamlamış olan kimseler eczacı unvanına sahip olma hakkını elde ederler. Fakat bu alanda devret kadrosunda pek fazla açık bulunmadığı için yerleşilmesi daha güçtür. Bu yüzden de genel olarak eczacıların daha çok özel alanda çalışmaya yöneldikleri görülmektedir. Eczacı olarak özel alanda çalışmaya ilişkin; ilaç fabrikalarında çalışmak, eczacı açmak gibi alternatifler yer alır. Eczacı unvanına sahip kimseler kamu kurumlarında da eczacı görevinde veya eczacı müfettiş kadrolarında çalışma imkanına sahiptirler. Bunun dışında kendilerine özel eczane açmaları da mümkündür. Ancak burada dikkat edilmesi gereken belirli noktalar yer almaktadır. Peki, kişi kendi eczanesini nasıl açabilir?

Eczacı, Eczane Açmak İçin Ne Yapmalıdır?

Kendi adlarına eczane açmak isteyenlerin başvurmaları gereken ilk nokta İl Sağlık Müdürlüğü olarak öne çıkar.

Nüfus cüzdanının fotokopisi, eczacılık diploması, biyografi, kişinin eczacı olmasına engel teşkil edecek hukuk yönünden herhangi bir engeli olmadığı yönünde adli makamlardan alınmış belge, eczacılık mesleği yapılmasını engelleyecek herhangi bir sağlık özrünün olmadığına ilişkin sağlık kurumlarından alınmış rapor, 4x6cm boyutlarında toplam 4 adet vesikalık fotoğraf, eczane açılacak mekanın krokisi ve buranın kanunda geçen ilgili hükümlere uygun olduğunu belirten Bölge Eczacı Odası ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tasdik edilmiş rapor gibi ayrıntılar eczane açmak isteyen kişinin ellerinde bulundurması gereken şeylerdir.

Başvuru ardından, onayın alınması halinde eczane ruhsatnamesi eczane açılacak yerin ilgili valiliğine gönderilir. Sağlık Müdürlüğünün gerekli kontrollerin ardından onay vermesiyle birlikte eczane açılması süreci tamamlanmış olur.

Memur alımı, İŞKUR ilanları, banka personel alım ilanlarını facebook grubumuz Güncel Haber Servisinden takip edebilirsiniz.

İŞKUR İŞ  Garantili Eğitim Sadece 720 kİşi Alınıyor Detaylar İçin TIKLAYINIZ 

MEMUR ALIM İLANLARINDAN ANINDA HABERİNİZ OLMASINI İSTİYORSANIZ TIKLAYINIZ

Eczacı Nasıl Olunur? Eczacı Eczane Açmak İçin Ne Yapmalıdır?
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
EPDK: 24 Kamu Personel Alımı Gerçekleştirecek
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak
İŞKUR Üzerinden: Hastaneler Gençlik Spor ve Aile Bakanlığına 160 Kamu Personel Alımı Yapılacak