Reklamı Geç
840 Kişi Alınacak

Eğitim Fakültelerine Baraj Uygulaması

Nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek için eğitim fakültelerine 250 bin öğrenci barajı uygulaması geliyor.

Eğitim Fakültelerine Baraj Uygulaması
Bu içerik 4359 kez okundu.
Devlet Teşviği

Yetişen öğretmen kalitesini artırmak için eğitim fakültelerine de başarı sıralaması getiriliyor. Öğretmen olmak isteyen adayların belli bir başarı sırasına girmek zorundalar. Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) bu yönde yaptığı çalışmalarda sona gelindi. Ancak bu baraj yabancı dil öğretmenliği için oldukça yükseklere çıkarılacak. Sıralamanın 100 binlere kadar çıkarılması gündemde. YÖK yetkilileri "Öğrenci girdisinin kalite ve niteliğini artırmak, böylece daha nitelikli öğretmen adayları yetiştirmek amacıyla eğitim fakültelerine baraj gelecek" dedi. Öğretmen niteliğini artırmak için tezli yüksek lisans uygulaması da başlatılabileceği ifade edildi. Üniversite diplomasına daha fazla değer kazandırılması için başlatılan baraj uygulamaları eğitim fakültelerinden sonra diş hekimliği ve eczacılığa da getirilecek.

Ülke genelinde, devlet üniversitelerinde 75, vakıf üniversitelerinde 17 eğitim fakültesi bulunuyor. Eğitim fakültesi olmayan üniversite sayısı ise 31 

Devlet üniversitelerindeki eğitim fakültelerinde yaklaşık 200 bin, vakıf üniversitelerinde ise 13 bin öğrenci okuyor. Eğitim fakültelerindeki toplam öğrenci sayısı ise 212 bin 376. İkinci öğretim programı ise yalnızca rehberlik ve psikolojik danışmanlık ile okul öncesi öğretmenliği bölümlerinde bulunuyor.

öğretmen başvuru YÖK
Facebook Grubuna Katılın
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Farklı Üniversiteler 270 Sözleşmeli Personel Alımı Yapıyor
Farklı Üniversiteler 270 Sözleşmeli Personel Alımı Yapıyor
Tam Plastik Personel Alımı Yapıyor
Tam Plastik Personel Alımı Yapıyor