Reklamı Geç
Advert

Atanamayan öğretmenler başka iş bulsunlar !

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin, öğretmen adaylarına 'başka iş alanlarına yönelin' dedi.

Atanamayan öğretmenler başka iş bulsunlar !
Bu içerik 1329 kez okundu.
Devlet Teşviği

MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Doç. Dr. Semih Aktekin yaptığı açıklamada atama bekleyen 1 milyon öğretmen olmasına karşın yapılacak alımın ancak 100 bin olduğunu belirtti. Türkiye Özel Okullar Derneği’nin Antalya’daki ‘Eğitimde Öngörüler’ sempozyumunda konuşan Aktekin, atanma bekleyen öğretmenlere “başka iş alanlarına yönelmeleri gerektiğini” söyledi.

Aktekin "Onların öğretmen olamazlarsa başka sektörlerde istihdamı için seçmeli derslerle transfer edilebilir beceriler edinmelerini düşünmeliyiz. Tarih okuyan artık müzeciliğe, turizm rehberliğine; Türk dili edebiyatı okuyan yerel gazetecilik ya da yayıncılığa; matematik okuyan bankacılık veya sigortacılığa yönelsin, özel sektöre gitsin. Her şeyi devletten beklemeyelim" dedi ardından konuşmasına şöyle devam etti:

“Önümüzdeki dönem lisans öğrencilerinin, eğitim fakültelerinde okuyanların kamuda öğretmen olarak istihdam edilme şansı yok. Bu, diğer bölümler için de öyle. Ama öğretmenlikle ilgili algı farklı. İstihdam büyük oranda kamuda gerçekleştiği ve bazı dönemlerde ihtiyacın altında olduğu için garantili iş olarak görülüyordu. Kontenjan artınca her bölüme daha fazla öğrenci katılıyor. Eğitim fakültelerinden mezun olan ama KPSS’de başarılı olamadığı için kamuya atanamayan ya da özel okullarda iş bulamayan kendisini ‘atanamayan öğretmen’ olarak tanımlıyor. İş arayan üniversite mezunu mu bunlar, atanamayan öğretmenler mi? ‘Sen atanamazsın’ dediğimizde zihnen başka alternatiflere kendilerini kilitliyorlar.

işsizlik öğretmen maaş
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Aile Bakanlığı 50 Memur Alımı Başvuruları İçin Son Günler
Aile Bakanlığı 50 Memur Alımı Başvuruları İçin Son Günler
Adalet Bakanlığı Gardiyan ve Zabıt Katibi Alımı İçin Son Günler
Adalet Bakanlığı Gardiyan ve Zabıt Katibi Alımı İçin Son Günler