Reklamı Geç
Advert

YULİN FESTİVALİNE SERT TEPKİ

Her yıl Çin’de düzenlenen Yulin festivalinde yüzlerce köpek öldürülüyor. Yulin festivali gereğince köpekler işkence yapılarak,canlı canlı kaynar suya atılarak ve derileri yüzülerek bir yemek halini alıyor. Köpeklere yapılan bu işkenceler tüm dünyanın gündeminde..

YULİN FESTİVALİNE SERT TEPKİ
YULİN FESTİVALİNE SERT TEPKİ Mavi
Bu içerik 875 kez okundu.

Festival neden düzenleniyor?

Liçi meyvesi ve Köpek Eti Festivalinde insanlar Yulin’de köpek yahnisi ve liçi meyvesi yemek için bir araya geliyor. Çin, Güney Kore gibi ülkelerde köpek yeme geleneği 500 yıl kadar eskiye dayanıyor. Bu geleneğin sebebi ise köpek etinin yaz aylarında sıcaktan koruduğuna dair inanış. Köpek eti yemek çok eskiye dayanan bir gelenek olsa da Yulin Festivali son yıllarda başlayan yeni bir etkinlik.

Yulin’e yoğun tepki!

Ancak etkinlik her yıl bütün dünyanın tepkisini çekmekle kalmıyor birçok Çin vatandaşı da Yulin’e karşı

Geçtiğimiz yıl Xinhua’nın yayınladığı ankete göre 16-50 yaş aralığındaki anket katılımcılarının %64’ü festivalin tamamen sonlandırılmasına destek veriyor. Yulin yerlilerinin de içinde bulunduğu %51.7’lik kısım ise köpek etinin satışı ve tüketiminin tamamen yasaklanmasından yana, anket katılımcılarının %69,5’i daha önce hiç köpek eti yemediklerini belirtiyorlar.

Hayvan hakları savunucularının kurduğu Capital Animal Welfare Association’ın müdürü Qin Xiaona geçtiğimiz yıl, “Bizim için dünyanın Yulin gibi acımasız bir festivalin Çin kültürünün bir parçası olduğunu düşünmesi utanç verici, halbuki öyle değil” açıklamalarında bulundu.

Çin’in sosyal medya platformu Sina Weibo kullanıcılarında biri geçtiğimiz yıllarda “köpeğim ailemdir, bir yemek değil..” yazmıştı..

Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığı’na 25 Bin Personel Alımı Yapılacak
Sağlık Bakanlığı’na 25 Bin Personel Alımı Yapılacak
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar