Reklamı Geç

Facebook Sayfamızı Beğenin

YENİ ZELANDA’DA YÜZÜ AŞKIN BALİNA KARAYA VURDU

Yeni Zelanda’nın Güney Adası kıyılarında kıyıya vuran 416 balinanın yaklaşık olarak yüzde yetmişi telef oldu. Radio New Zeland’ın haberine göre Güney Adaları’nın Altın Körfez bölgesinde karaya vuran 416 balinanın yaklaşık yüzde yetmişi öldü

YENİ ZELANDA’DA YÜZÜ AŞKIN BALİNA KARAYA VURDU
Bu içerik 111 kez okundu.
Devlet Teşviği

Karaya vuran balinalar için yaşam nöbeti

Karaya oturan balinaları sular yeniden yükselinceye kadar hayatta tutabilmek adına sahil güvenlik görevlileri ve 300ün üzerinde gönüllü balinaların üzerlerine ıslak bezler örtüp kovalarca su döktü. Kurtarılan balinaların yeniden karaya vurma risklerine karşılık suda insandan bir duvar örüldü ve deniz yeniden çekilene kadar bölgede gönüllüler ve sahil güvenlikçe nöbet tutulacağı belirtildi.

Lamason: 100 civarında balina kurtarıldı

 

Yeni Zelanda Koruma Departmanı (DoC) Altın Körfez Operasyon Müdürü Andrew Lamason “körfezin ıssız Farewell Spit mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle bir grup pilot balina kıyıya vurdu. Balinaları suya döndürmek için görevliler ve gönüllülerin yoğun bir çaba harcadı. 100 civarında balinanın kurtarıldığını ancak geri kalanının telef oldu..” şeklinde bir açıklama yaptı.

Balinaların karaya vurulma sebebi henüz belli olmasa da dünyada balinaların karaya oturması vakaların en yaygın görüldüğü ülkelerden biri olan Yeni Zelanda'da 2009 yılında da yakınında 100'den fazla pilot balina telef olmuştu. Uzmanlar balinaların avlarını sığ sulara kadar kovalaması ve denizin çekilmesiyle geldikleri bölgeye dönememesi yahut balinayı korumaya çalışmaları sebebi ile kara vurduklarını düşünüyor.

Facebook Haber Servisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TÜBİTAK KPSS Şartsız Personel Alımı Yapıyor
TÜBİTAK KPSS Şartsız Personel Alımı Yapıyor
Zeytinburnu Belediyesi Personel Alımı Yapıyor
Zeytinburnu Belediyesi Personel Alımı Yapıyor