Reklamı Geç
Advert

İki Ülke Bankasına TL-Ruble Talimatı

RUSYA ile Türkiye arasında milli para birimleri ile ticaretin önünün açılması için her iki ülkenin de merkez bankaları çalışmaya başladı.

İki Ülke Bankasına TL-Ruble Talimatı
İki Ülke Bankasına TL-Ruble Talimatı Mehmet
Bu içerik 7675 kez okundu.

Başbakan Binali Yıldırım Rusya ziyaretinin ikinci gününde açıklamalarda bulundu. Rusya ve Türkiye Merkez Banklarına milli para birimleri olan TL ve Ruble ile ticaretin teknik sorunlarını çözme talimatı verildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Başbakan Dmitriy Medvedev ise görüşmelerin ardından RİA ajansına konuştu

Yıldırım yaptığı açıklamada, “Hem Türkiye, hem Rusya yönetimi ikili ticarette milli paranın kullanılmasına önemli ve öncelikli konu olarak bakıyor. Ülkelerimiz merkez bankalarına bu süreci başlatmak için emirler verilmiş durumda. Merkez Bankaları şimdi aralarında bir takım teknik detayları görüştükten sonra aramızda milli para kullanımına geçmenin yolu açılacak” diye belirrti

Başbakan Yıldırım Rusya ile yaşanan ticaret sorunlarıyla ilgili açıklamarda bulundu. Rusya'nın olan gerilimlerden dolayı bazı türk ürünlerine koyduğu yasaklarının kaldırıldığını belirtti. Ruys tarafından itihdam ve taşımacılık önündeki engellerinde kaldırılmasını istediğini söyleyen Yıldırım "“Rusya’nın Türk Akımı’na onay süreci ocak ayında tamamlanacak. Kısıtlamaların kalkması ilişkilere katkı sağlayacak” açıklamasını yapmıştı. Yıldırım, Rusya’nın Kazan kentindeki Türkiye-Tataristan İş Forumu toplantısındaki konuşmasında da, “Putin ve Medvedev’le yaptığım görüşmelerde 100 milyar dolarlık ortak ticaret hedefinde önemli adımlar atılmasını görüştük. Rusya ile ticaretimizde gıda ürünleri üzerindeki bazı yasaklar kaldırıldı. İstihdama getirilen kısıtlamaların kaldırılması konusunda da talep ve beklentimizi karşı tarafa ilettik. Temennimiz Rusya ile ticaret ve taşımacılığın önündeki engellerin kaldırılmasıdır” diye açıklamalarına son verdi.

GAZPROM İcra Komitesi Başkanı Aleksey Miller ise "Türk Akımı" doğalgaz hattı projesnin yasal düzenlemelerinn kabul edilmesinin ardndan Karadeniz'in geçiş bölümünde boru döşeme çalışmalarının 2017'nin ikinci yarısında çalışmaların başlayacağını duyurdu.

 

tl ruble
Facebook Grubuna Katılın
Habere bir yorum bırak
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanlığı’na 25 Bin Personel Alımı Yapılacak
Sağlık Bakanlığı’na 25 Bin Personel Alımı Yapılacak
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar
Güçlü Çocuk Şahsiyeti Güçlü Öğretmenle Ortaya Çıkar